Oprawy introligatorskie – jakie są różnice?

Wykonywanie opraw introligatorskich to często wybierana usługa, pozwalająca na estetyczne i praktyczne wzmocnienie danego wydruku. W ten sposób zabezpieczane są różne rodzaje dokumentów, prace dyplomowe, albumy. Oprawa jest wytrzymała, odporna na uszkodzenia oraz pozwala zachować cały wydruk w niezmienionym stanie i kształcie nawet po intensywnej eksploatacji, wielokrotnym przeglądaniu i transporcie w niesprzyjających warunkach. W tym artykule przybliżamy specyfikę opraw introligatorskich, podpowiadamy jakie ich rodzaj oferują firmy introligatorskie oraz kiedy warto zdecydować się na konkretny typ oprawy.

Oprawy – twarde i miękkie

Twardość oprawy to podstawowa sprawa, na którą zwracają uwagę korzystający z tej usługi odbiorcy. Do wyboru mają oprawy twarde lub miękkie. Pierwsze z nich są sztywne i odporne na deformację, wygięcie lub zgniecenie. Oprawy miękkie są natomiast elastyczne oraz poddają się wyginaniu. Konkretny typ oprawy warto dobrać względem potrzeb wydruku – jeśli zależy nam na zachowaniu go w stanie niezmienionym, lepszym wyborem będą oprawy twarde. Introligatornia, z której oferty korzystamy, powinna pomóc nam w wyborze najlepszego rozwiązania.

Sposób wykonania oprawy

Istotną sprawą jest połączenie oprawy z wydrukiem, które można zostać zrealizowane na kilka sposobów, m.in. w zależności od stopnia twardości oprawy. Najpopularniejsze rozwiązania to:

  • oprawy klejone
  • oprawy zszywane,
  • oprawy grzebieniowe,
  • oprawy listwowe,
  • oprawy zeszytowe,
  • oprawy spiralowe.

Klejenie jest rozwiązaniem dedykowanym do różnego typu wydruków i publikacji. Pozwala uzyskać wydruk o atrakcyjnym wyglądzie, trwały oraz odporny na rozerwanie lub rozklejenie. Samo wykonanie usługi trwa bardzo krótko, co pozwala na jej stosowanie względem zamówień masowych, o dużym nakładzie. Zarazem, klejenie jest stosunkowo tanią usługą, co tym bardziej skłania do skorzystania z niej.

Oprawy szyte są stosowane m.in. w produkcji rozbudowanych katalogów ofertowych, książek i podręczników. W ich przypadku oprawa zszyta gwarantuje ścisłe mocowanie poszczególnych kartek, dużą stabilność oraz trwałość. Jest to jedna z najchętniej wybieranych oprawa książek.

Oprawy grzebieniowe stosowane są w oprawianiu prac naukowych, tekstów wystąpień. Łączone są dzięki wykonaniu specjalnych otworków. Oprawy listwowe stosuje się w łączeniu dokumentów za pomocą plastikowej, sztywnej listwy. Oprawy zeszytowe wykorzystują zszywki i nadają się do wykorzystania w przypadku broszur oraz niewielkich rozmiarów publikacji. Oprawy spiralowe wykorzystują metalową spiralę, która przechodząc przez otwory łączy wszystkie strony wydruku w całość. Oprawy broszurowe polegają natomiast na klejeniu kartek bezpośrednio względem samej oprawy.

Wybór konkretnego typu oprawy ma olbrzymi wpływ na wygląd przygotowanego wydruku oraz jego wytrzymałość. Dlatego warto skonsultować ostateczny wybór z pracownikiem firmy introligatorskiej, który powinien dysponować fachową wiedzą oraz doświadczeniem w przygotowywaniu różnego typu wydruków oprawionych.

Podobne wpisy