Na czym polega falcowanie?

Falcowanie to specjalistyczne określenie za pomocą którego nazywamy składanie lub złamywanie wykonywane w ramach prac introligatorskich. Falcowanie polega na złożeniu arkuszy papieru o dużych rozmiarach w celu uzyskania mniejszego formatu. Najczęściej 2- lub nawet 3-krotnie mniejszego niż rozmiar wyjściowy. Falcowanie może być realizowanie na różne sposoby – automatycznie lub manualnie – w zależności od standardu danego zamówienia jak i wyposażenia, za pomocą którego realizujemy obowiązki. W tym tekście skupiamy się na opisaniu procesu falcowania – wskazujemy na jego najważniejsze etapy oraz podpowiadamy jak powinna wyglądać jego prawidłowa realizacja.

Falcowanie – jak można je zrealizować?

Do przeprowadzenia falcowania wykorzystuje się przede wszystkim kostki introligatorskie. Mają podłużny i dość płaski kształt, a wykonane są zazwyczaj z tworzyw syntetycznych. Obsługiwane są manualnie i pozwalają na bezpieczne zginanie papieru, bez obaw o jego niezamierzone uszkodzenie. W ten sposób powstaje prosta wyznaczona linia, zgodnie z którą arkusz papieru się składał.

Obecnie coraz częściej realizuje się falcowanie za pomocą urządzeń automatycznych. Pozwalają na bardziej wydajne wykonanie całego zadania oraz większą dokładność w tworzeniu zgięć. Maszyny wykorzystywane w tym celu to tak zwane falcerki lub też złamywarki. Są szczególnie chętnie wykorzystywane w produkcji składanych map, ulotek, broszur, książek.

Rodzaje i dostępne typy falcowania

Introligatorzy oferują różne warianty tej usługi. Wybór konkretnego rozwiązania zależny m.in. od grubości papieru, rozmiaru arkuszy i gramatury, a także od zamierzonego efektu, jaki pragniemy uzyskać.

Podstawową usługą jest falcowanie na pół, wykonywane w połowie arkusza papieru, dzielące go na 2 części o identycznym rozmiarze. Może być to falcowanie ulotek, broszur oraz wszelkich innych wydruków.

Falcowanie w roladkę, nazywane też falcowaniem „C”, pozwala złamać arkusz nawet dwa razy. Falcowanie harmonijkowe, nazywane zygzakowym, pozwala na stworzenie arkuszy ze skrzydełkami o identycznym rozmiarze. Falcowanie obwolutowe, nazywane też „ołtarzykiem” tworzy dwa skrzydełka boczne oraz część środkową o takim samym rozmiarze. Ponadto wyróżnić można falcowanie prostopadłe, wykorzystując złamy w układzie prostopadłym, oraz falcowanie krzyżowe, dedykowane dla większych rozmiarów arkuszy papieru.

Falcowanie – różnice z bigowaniem

Falcowanie oraz bigowanie to często mylone jednak zgoła odmienne metody obróbki. Bigowanie nazywane też rowkowaniem polega na tworzeniu wgnieceń i złamań względem papieru o większej grubości. W ten sposób powstają np. kartony, kartki składane, zaproszenia weselne oraz inne projekty estetyczne. Precyzyjnie wykonane bigowanie pozwala na kontrolowane zginanie kartek.

W porównaniu do tego, falcowanie przeprowadza się na cieńszych arkuszach papieru, o mniejszej gramaturze. Tym samym powstałe wyroby mają odmienny charakter i zastosowanie. Falcowanie jest też procesem mniej skomplikowanym niż bigowanie, łatwiejszym do zrealizowania oraz bardziej wydajnym.

Podobne wpisy